راهنمای ورق گالوانیزه برتر! ورق گالوانیزه

عموما لبههای این ورقها بسیار تیز هستند و کوچکترین سهل انگاری در حمل و نقل آنها مشکلات زیادی را به همراه خواهد

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

عموما لبههای این ورقها بسیار تیز هستند و کوچکترین سهل انگاری در حمل و نقل آنها مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. همچنین استفاده از بسته بندی مناسب، مشکلات احتمالی این ورقها را کاهش میدهد. با ما همراه باشید تا با یکی از پرکاربردترین انواع ورقهای فلزی نیز، که یکی از مهمترین مقاطع مورد استفاده در صنایع مختلف نیز به شمار میرود، آشنا شوید. لازم به ذکر است که بسته بندی 651 معمولا برای صادرات ورقهای گالوانیزه به کشورهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. جوشکاری این نوع ورق بسیار ساده است و به راحتی نیز شکل میگیرد و درنهایت هزینه نگهداری آن نیز به نسبت سایر ورقها بسیار پایینتر است. این محصول به لحاظ الگوی اسپنگل، در سه نوع بدون گل، با گل ریز و گل درشت عرضه میشود. اما گاهی مواقع نیز این گلها شکل ریزتری دارند که با نام ورق گالوانیزه گل ریز شناخته میشوند. ورقهای تولیدی این کارخانه دارای ضخامت 0.8 تا 2 سانتی متر و عرض 125 تا 150 سانتی متر هستند. با توجه به اینکه کارخانههای مختلف قیمت ورقهای گالوانیزه خود را به ازای هر کیلوگرم اعلام میکنند، برای خرید ورق گالوانیزه نیز بهتر است قیمتگذاری بر اساس وزن صورت گیرد. This h as  be᠎en cre ated with the ​he lp  of GSA C on tent G᠎enerator  D emoversion.

در برخی بازارها، قیمتها بر اساس واحد وزن، مترمربع یا تُن اعلام میشود. ورق گالوانیزه آهنی، نوعی فولاد تخت است که از سطح آن به وسیله پوششی به نام روی (Zn) با روشهای مختلفی مانند: اسپری حرارتی، آبکاری، روش الکترولیتی (حاوی نمک روی) و غوطه وری داغ، محافظت میشود. گالوانیزه سرد یا آبکاری (Electro-Galvanized): این روش با استفاده از محلول الکترولیتی و بدون فرو غوطهوری در حوضچه انجام میشود. ورقهای گالوانیزه این کارخانه با استفاده از روش گالوانیزه گرم و در ضخامت بین 0.25 تا 2 میلی متر و در عرض 75 تا 151 سانتی متر تولید میشوند. به طور کلی ورق های گالاونیزه با دو عرض 100 میلی متر و 125 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شوند. در مقاله «گالوانیزه کردن چیست» به طور کامل در رابطه با هر یک از این دو شیوه، نحوه انجام و تفاوت آن ها با یکدیگر توضیحاتی ارائه داده ایم. در بسیاری از موارد به دلیل شباهت ظاهری ورقهای روغنی یا استیل، ممکن است با این ورق اشتباه گرفته شود به همین منظور باید به صیقلی و شفاف بودن سطح ورق توجه داشته باشید و کدر بودن سطح آن را نشان از اصلی نبودن ورق گالوانیزه تلقی کنید.

به خصوص ابعاد ورق گالوانیزه رنگی و همچنین قیمت و ابعاد ورق گالوانیزه موجدار که امروزه بسیار پرکاربرد تلقی می گردند. این دو عرض برای مصرف کنندگان هم بسیار مناسب است. درست است که این ورق ها با ابعاد مشخصی تولید می شوند اما برش زدن آن ها مناسب با خواست و نیاز مشتری هم ممکن است. 8- ضخامت پوشش روی توسط دستگاه ضخامت سنج کنترل شده و صافی و زبری سطح آن توسط نورد پوسته ای و خط اصلاح، اعمال می گردد. اولین نکته مهم کیفیت پوشش روی ورقهای گالوانیزه است. روش گالوانیلینگ مزایای زیادی نسبت به روشهای دیگر گالوانیزاسیون دارد، از جمله ضخامت لایه روی بیشتر، مقاومت در برابر خوردگی بیشتر و قابلیت رنگ آمیزی ورقهای گالوانیزه. در این روش قطعات مورد نظر در وان مواد مذاب روی شناور می شوند و پس از خارج شدن قطعه روی ابتدا با اکسیژن و سپس با کربن واکنش داده و لایه مقاوم نسبت به زنگ زدگی تولید می شود. هزینه اولیه پایین در مقایسه با اکثر ورقهای دیگر که در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند.

این زمینه به ابزار و مواد نیاز دارد تا بسیار مقاوم و مقاوم در برابر خوردگی و اکسیداسیون باشند. ورق گالوانیزه در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، خودروسازی، لوازم خانگی و صنعت کشاورزی کاربرد دارد. برای حمل و نقل ورق گالوانیزه از لوازم ایمنی استفاده کنید: یکی از نکاتی که خطرات احتمالی در هنگام حمل و نقل ورقگالوانیزه را کاهش میدهد، استفاده از کلاه ایمنی، کفش و عینک مخصوص و دستکشهای مناسب است. که از آن دسته می توان به استفاده از مواد آکریلیک و پلی استر برای لوازم خانگی و پلی استرهای سیلیکون و آکریلیک و آلکیدها برای سطوح نمایان خارجی در ورق های گالوانیزه اشاره کرد. در این شیوه نیز باید توجه داشته باشید تا پوشش گالوانیزه ورق دچار خوردگی نشده و آسیبی به آن وارد نشود. گالوانیزه کردن: در این مرحله ورق پوشش دهی میشود. این ورق در ساخت و تولید پنلهای ساختمانی، پنلهای صنعتی، لولههای آب و فاضلاب و لولههای نفتی و گازی کاربرد گستردهای دارد. ورق گالوانیزه مقاومت به خوردگی بالاتر نبسب به ورق سیاه دارد. بیشتر شود، هزینه تولید بالاتر می رود. مزیت ورق های فولادی نسبت به دیگر ورق های برشی و شیت، در شکل رول و کلاف بودن آن است و این شکل ظاهری سبب شده تا عرضه این محصول تا حد قابل توجهی بالاتر از دیگر ورق های فلزی باشد.

یکی از مهم ترین مزیت های خرید ورق گالوانیزه این است که استفاده از آن در محیط های دارای رطوبت بالا با توجه به مقاومت بالای این ورق در مقابل زنگ زدگی و خوردگی، امکان پذیر است. از مزایای این روش مقرون به صرفه بودن، امکان کنترل ضخامت پوشش روی، استحکام بالا و چسبندگی پوشش گالوانیزه به فولاد هستند. بعضی از مواردی که باروری محصولات به وسیله غنیسازی دیاکسید کربن افزایش داده میشود عبارتند از: گلدهی قبل از موعد، بازده میوه دهی بالاتر، کاهش جوانههای ناقص در گلها، بهبود استحکام ساقه گیاه و اندازه گل؛ بنابراین پرورش دهندگان گل و گیاه باید دیاکسید کربن را به عنوان یک ماده مغذی در نظر بگیرند. جدول زیر در خصوص ابعاد ورق های گالوانیزه تعریف و منتشر شده است تا بدانید که نسبت اندازه و ضخامت و وزن این محصول به یکدیگر، چگونه است. شرکت فولاد کبیر یکی از معتبرترین مراکز عرضه ورق گالوانیزه و خدمات این ورقها از جمله خمکاری، برشکاری، صافکاری و فرم دهی است و از طریق این فروشگاه میتوانید برای خرید انواع مختلف ورق گالوانیزه شش متری و دوازده متری اقدام کنید. شرکت فولاد کبیر یکی از معتبرترین مراکز فعال در زمینه عرضه محصولات فولادی از جمله ورق گالوانیزه است که خدمات متعددی در این زمینه ارائه میدهد.

در کل ورق گالوانیزه به ورق فولادی گالوانیزه شده توسط روی گفته می شود. گالوانیزه نمودن گرم یا غوطه وری ورق در صنایع بیشتر مورد استفاده است و خواص مطلوبتری ارائه میدهد. این ویژگی آن را برای استفاده در بسیاری از صنایع و کاربردها مناسب میکند. آبیاری سطحی (ثقلی): سیستمهای آبیاری سطحی راندمان پایینی داشته و اتلاف آب در آن بالا است. این روش برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی بالا است، مناسب است. طول ورق به دلیل رول بودن این محصول در هر اندازهای میتواند باشد ولی خرید ورق گالوانیزه با ابعاد مناسب به کاربرد آن بستگی دارد. با داشتن ابعاد ورق گالوانیزه، امکان محاسبه وزن آن نیز میسر می شود. بررسی نهایی و عرضه به بازار: پس از تولید ورق گالوانیزه، مشخصات آن را چک کرده و در صورت تایید به بازار عرضه میشود. روش دیگر تولید ورق گالوانیزه، انجام این کار به شکل سرد است که در آن یک لایه غنی از روی مانند رنگ آمیزی روی سطح ورق فولادی کشیده میشود.

ابعاد ورق گالوانیزه مانند سایر ویژگی های این محصول، بر انتخاب یا عدم انتخاب آن جهت خرید، موثر است. تولیدکنندگان با توجه به حجم بالای مشتریان برای این محصول، خطوط تولید ویژه ای در نظر گرفته اند. این دو عامل باعث شده است که پیل گالوانیک برای تولید گالوانیزه کاربرد محدودتری نسبت به حمام روی داشته باشد. ورق گالوانیزه یکی از پرمصرفترین انواع ورقهای فلزی است که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. علاوه بر این، میزان چگالی روی پوشش داده شده در سطح ورق نیز از اهمیت ویژه ای در هنگام خرید ورقهای گالوانیزه برخوردار است. همانطور که در متن بالا اشاره شد، با قرار گیری پوشش مد نظر، «روی» محافظت از آهن در این محصول را برعهده میگیرد و نقش آند را ایجاد میکند تا در صورت خراش، به جای آهن، الکترون از دست بدهد و اکسید شود. در طی این فرایند که نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است، با لایهای از فلز محافظ، فلز مادر را میپوشانند که این کار به صورت آند فداشونده در سری گالوانیک که یا قلع و یا روی است انجام میگیرد.منبع
مقالات مشابه
نظرات کاربرن